Workshopy

Během půldenních workshopů se vaše třída přesune v čase třeba do doby vzniku Československa, protektorátu, padesátých, šedesátých či osmdesátých let. Ožijí v nich příběhy kolektivizace, předválečného vzestupu antisemitismu, prvorepublikového skautingu, sportovních utkání či bytového divadla. Díky využití postupů zážitkového učení a metod dramatické výchovy účastníci formulují a argumentují své názory a postoje.

Lidská práva – chraňme je

Workshop, který děti interaktivní formou seznámí se základy konceptu lidských práv prostřednictvím příběhů pamětníků totalit dvacátého století.

Workshop pro 7. – 8. třídy ZŠ
Doba trvání – 2 vyučovací hodiny

Zítra celá země

Když v pondělí 20. listopadu ráno vchází studenti jedné z pražských středních škol do svých tříd, je jasné, že dnes bude něco jinak. Fakulty pražských vysokých škol vstupují do stávky – a co my?

Workshop pro studenty středních škol.
Doba trvání: 3,5 hodiny.

Lidi to tak nenechaj

Je léto roku 1949. Komunisté utahují oprátku. Společnost je pod tlakem, represe se stupňuje. Poválečné nadšení ochladlo. Najde se člověk, který má odvahu se režimu postavit? Jaké je ochotný převzít riziko? Co všechno je nyní v sázce?

Workshop pro SŠ
Doba trvání: 3 hodiny

Tak tohle neprojde

Deset přátel se schází, aby společně oslavili narozeniny jednoho z nich. Není to úplně klasická oslava, dárkem pro oslavence je četba samizdatového vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Zdá se, že nezůstane jen u toho. Co jsou účastníci oslavy ochotni obětovat pro svobodu slova? A mohou si mezi sebou věřit?

Workshop pro SŠ
Doba trvání: 3,5 – 4 hodiny

Velký dům

Účastníci vstoupí do atmosféry české vesnice 30. let 20. století a skrze techniky výchovné dramatiky se postupně seznámí s osudy členů jedné rodiny, jejichž osud navždy změnilo to, že se narodili s tmavou barvou pleti.

Workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol
Doba trvání: 3 hodiny

Mám svůj sen

Jarní dny roku 1968 s sebou přináší naději, a každému z obyvatel jednoho činžovního domu trochu jiný sen. Jarní nadechnutí ale náhle ukončuje srpnový příjezd tanků.

Workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol
Doba trvání: 4 hodiny

Doma a jinde

Zážitkový workshop v dobových reáliích ukazuje principy fungování zastupitelské demokracie, ale i vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti. Představuje fenomén uprchlictví z pohledu jednotlivce zasaženého velkými dějinami.

Workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol
Doba trvání: 4 hodiny

Den, kdy se mlčelo

Únor 1948, v rádiu hlásí, že prezident Beneš právě doplnil vládu Národní jednoty. V ulicích Prahy jsou statisíce lidí. Dav na Václavském náměstí pod dohledem Klementa Gottwalda slaví. Jaký vliv to bude mít na život malé české vesnice na Domažlicku? Jak budou občané volit v nacházejících volbách, co jim jejich volba přinese?

Workshop pro 8. a 9. ročníky ZŠ
Doba trvání: 4 hodiny

Byli to naši sousedé

V Praze se 28. října 1918 nadšeně demonstrovalo a vyhlašoval se samostatný československý stát. Sdíleli však toto nadšení všichni občané nově vznikajícího státu? Jak vznik Československa proměnil vztahy mezi českou a německou komunitou?

Workshop pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol
Doba trvání: 4 hodiny

Nesmíš se bát

Eva je dívka jako každá jiná, má své zájmy, chodí do školy, ráda jezdí na kole, zpívá… jenomže se píše rok 1939 a začíná válka. Co to znamená pro ni a její rodinu? A jak jejich životy změní návrh, se kterým přichází jejich příbuzný?

Workshop pro žáky 6. a 7. ročníků základních škol
Doba trvání: 3 hodiny