Kinopříběhy

Kinopříběhy jsou novým formátem vzdělávacího programu z dílny Paměti národa. Krátká videa vzpomínek pamětníků promítne žákům a studentům přímo ve škole lektor, který je zároveň doprovodí vysvětlujícím a doplňujícím komentářem. V závěru uceleného programu nabídne prostor na diskusi. Kinopříběhy uvádíme v on-line i prezenční variantě.

Tři pamětníci vzpomínají na svou složitou cestu druhou světovou válkou. Od prvních protižidovských nařízení, kterým ještě jako děti téměř nerozuměli, přen transport do terezínského ghetta a následně do Osvětimi, šťastné náhody, díky kterým měli šanci jako jediní ze své rodiny přežít, až po návrat zpět do Československa.

Romští pamětníci vypráví pro Paměť národa o romském holocaustu, konci kočovnictví i složité situaci romských matek a dětí v období komunismu, včetně nucených sterilizací. Rokem 1989 ale jejich příběhy nekončí – pokračují vzpomínkami na rasistické útoky a končí masovými odchody do zahraničí v devadesátých letech.

Cílem kinopříběhu je přiblížit studentům souvislosti a motivace k emigraci z Československa po srpnu 1968. Kinopříběh primárně vychází z vyprávění rodiny Čihákových, která zjistila, co všechno může člověk při cestě za hranice získat i ztratit, a že ne každý útěk znamená šťastný život na svobodě. 

Ke dni válečných veteránů uvedeme nový kinopříběh, který představí na pozadí dobrodružného příběhu pana Jiránka válečnou anabázi tisíců Čechoslováků.

Jak různí lidé vnímali sametovou revoluci? Jaká byla cesta k listopadu 1989 pro studentské vůdce, člena KSČ nebo příslušníka Státní bezpečnosti? Čtyři pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a společně vyprávějí čtyři příběhy revoluce. Komponovaný program pro studenty středních škol v online i prezenční variantě

Jak prožívaly německé děti v Československu konec války? Měly kam chodit do škol, co jíst, s čím si hrát? Čeho se bály? Co si braly s sebou do sběrných táborů? Co je čekalo v rozbombardovaném Německu? Němečtí pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a vyprávějí příběh svého odsunu z Československa. Komponovaný program i v online variantě.

Kinopříběhy vysvětlí prostřednictvím osobních vzpomínek, jak se proměnilo národnostní složení obyvatel pohraničí po poválečném vysídlení osob německé národnosti. Komponovaný program uvedeme i v online variantě.