Za hranice (Let 096)

Mladí manželé Čihákovi spolu s dalšími účastníky únosu přepadli letadlo ČSA096 směřující z Karlových Varů do Prahy, a za užití zbraní donutili jeho piloty přistát v Západním Německu, ve svobodném světě. Manželé Čihákovi a jejich dcera v Německu již zůstali, v Čechách ale nechali jejich ročního syna. Matka a dcera byly hned po příjezdu umístěny do utečeneckého tábora, Rudolfa Čiháka čekal soud a odnětí svobody. Proč zvolili Čihákovi tuto cestu? Co je vůbec vedlo k rozhodnutí emigrovat? Měli strach? Věděli, co je na svobodě čeká? A stali se po emigraci skutečně svobodnými?

Studenti se ale během promítání seznámí i s dalšími životními osudy lidí, kteří se rozhodli opustit nesvobodné Československo po zlomovém roce 1968. Ústředním tématem kinopříběhu jsou totiž netradiční příběhy cesty za svobodou, které se často příčí zdravému lidskému rozumu. Jiří Barteček hranice přeplaval, Robert Ospald zvolil extrémně nebezpečnou cestu a do Rakouska se dostal přes dráty vysokého napětí, Josef Hlavatý zase letěl na rogalu. Lektor zároveň přibližuje studentům i kontext 70. let a charakteristiku doby normalizace. Vysvětluje také pojem emigrace, na který navazuje diskuze o tom kdo, jak a proč emigroval, kam nejčastěji a jaké byly populární způsoby. Ptáme se, co všechno vlastně byli lidé ochotni udělat a co byli ochotní obětovat.

• Pro koho: 9. ročník ZŠ, střední školy
  • Dotovaná cena pro školy: 2 000 Kč za kinopříběh
  • Plná cena: 5 000 Kč za kinopříběh
  • Téma: emigrace po srpnu 1968
  • Z důvodu emoční náročnosti nedoporučujeme online uvedení.