Výukové materiály

Výukové materiály z dílny vzdělávání Paměti národa volně ke stažení.

Žáci se seznámí se čtyřmi příběhy pamětníků a pomocí badatelsky orientovaných úkolů budou hledat a reflektovat zlomové okamžiky jejich životů.

Příběhy tří pamětnic ze Středočeského kraje se stanou žákům inspirací pro přemýšlení o tom, jaký význam v životě mohou mít zdánlivě drobné činy. Metodický sešit je provázán s Výstavou Příběhy našich sousedů ve Středočeském kraji, kterou lze pro školu objednat.

Skrze příběhy pěti pamětníků z Prahy 9 představujeme žákům a studentům interaktivní formou metody storytellingu, na kterých se učí principy vyprávění příběhů.

V metodickém sešitu naleznete dva náměty na školní badatelské projekty s názvem Podoby emigrace a Podoby disentu. Publikace je určená pro žáky 8. – 9. tříd základní školy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Pracovní list seznamující žáky 9. tříd ZŠ a studenty SŠ s realitou totalitního režimu na Kubě skrze výpovědi pamětníků z projektu Paměť kubánského národa. Vhodné i pro výuku reálií španělsky mluvících zemí.

Set metodických listů, které vás a vaše žáky provedou zásadními událostmi novodobé ukrajinské historie i fenomény, které ji provázely, na šesti příbězích pamětníků z Ukrajiny.

Další metodický sešit je tentokrát z Karlovarska. Vypráví pohnuté příběhy pamětníků z nejmenšího regionu v České republice. Představuje Karlovarský kraj jako místo, kde lidé získávají inspiraci, kam se rádi vracejí a hledají motivaci ke změně. Sešit je volně ke stažení a je určen žákům 8.–9. tříd základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Metodický sešit ke stažení, ve kterém najdete výukové materiály vztahující se k pěti příběhům pamětníků zpracovaných žáky v projektu Příběhy našich sousedů ve světě.

Metodický sešit v češtině a němčině ke stažení, ve kterém najdete výukové materiály vztahující se ke čtyřem příběhům pamětníků z pohraničí zpracovaných žáky v projektu Příběhy našich sousedů.