Putovní výstava Ukradené děti

Putovní vzdělávací výstava formou komiksu představuje téma krádeží a násilného poněmčování dětí během druhé světové války.

Putovní výstava Ukradené děti je koncipována jako vzdělávací pomůcka pro učitele dějepisu a občanské výchovy. Vznikla jako součást širšího mezinárodního projektu Uprooted – (Hi)Stories of Stolen Children during World War II. Pomocí komiksu vypráví příběhy dětí ze zemí střední a východní Evropy, které byly za druhé světové války odebrány ze svých rodin německými okupačními úřady a určeny k poněmčení. […]

Historická studie se věnuje fenoménu dětí, které byly násilně vytržené ze svých rodin a podle zrůdných rasových teorií určené k poněmčení. Některé z nich se dostaly do adoptivních německých rodin, jiné skončily v internaci, cíl byl vždy stejný, převychovat je v duchu nacistické ideologie.

Tisíce dětí ze střední a východní Evropy byly nacistickými úřady během druhé světové války odebrány ze svých biologických rodin a odeslány do Německa na převýchovu. Odhaduje se, že jenom 10-15% z nich se po válce vrátilo domů ke svým příbuzným.  Publikace obsahuje soubor anglicky psaných historických studií, které problematikou „ukradených dětí“ představují z perspektivy čtyř různých zemí.