Velký dům

Elina žije se svou rodinou v jedné malé moravské vesnici. Je mladá, inteligentní, přátelská, ale s nesprávnou barvou pleti. Co to znamená pro ni, její rodinu, její přátele v době, kdy se k moci dostávají nacisté?

Účastníci vstoupí do atmosféry české vesnice 30. let 20. století a skrze techniky výchovné dramatiky se postupně seznámí s osudy členů jedné rodiny, jejichž osud navždy změnilo to, že se narodili s tmavou barvou pleti. Cílem workshopu je seznámit účastníky se situací Romů v období 2. světové války, otevřít téma romského holokaustu a narušit zažité stereotypy. Projekt kombinuje moderní metody výuky dějin 20. století (metoda orální historie a prožitkové výuky využívající simulace a hraní rolí) s osobnostně sociální výchovou, zaměřenou na problematiku projevů xenofobie v současnosti.

Workshop je inspirován skutečnými příběhy a vyprávěním pamětníků z archivu Paměť národa.

Cíle workshopu:

• seznámení se atraktivní a interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní problematikou;
  • rozvíjení sociální a emoční inteligence účastníků (pomocí vciťování se do motivací postav workshopu);
  • výchova k toleranci a porozumění;
  • rozvoj komunikačních a argumentačních dovedností účastníků a jejich schopnosti kriticky myslet;
  • prevence sociálně-patologických jevů (rasismus, xenofobie);
  • prevence šikany;
  • přispění ke zlepšení klimatu tříd.

• Pro koho: 8. - 9. ročník ZŠ, střední školy
  • Délka programu: 5 vyučovacích hodin