Zpět na Lektorské dílny

Ohromný kotouč slunce

„Pamatuju si zástup lidí v zasněžené krajině… a na obzoru blížící se kanonádu. Boom! Russen. Schnell! Vedou nás k hrobům. Postřílí nás… Kvůli tomu jsme přežili až doteď? Halt! Prásk! My jsme zůstávaly pozadu. Já a maminka. ‚Hněte sebou, svině židovský!‘“

Tak začíná příběh židovské dívky Anny F. nazvaný Ohromný kotouč slunce v komiksové knize Ještě jsme ve válce. S podporou Nadačního fondu obětem holokaustu jsme k němu připravili nový program – čtenářskou lekci. Žáci si díky ní připomenou pojmy týkající se holokaustu a na základě znalostí klíčových událostí 2. světové války se pokusí sami sestavit příběh židovské rodiny. Ten pak porovnávají se skutečností. Prostor dostane i vlastní tvorba, děti přebásní Annin příběh, a vyzkouší si tak atraktivní žánr nalezené básně nebo blackout poetry. Lekce je ideálním shrnutím tématu holokaustu v běžném vyučování.

• Pro koho: 8. - 9. ročník ZŠ, střední školy
  • Téma: holokaust, čtenářská a pisatelská gramotnost