Ohromný kotouč slunce – online

Čtenářská dílna Ohromný kotouč slunce uchopuje složité téma holokaustu skrze umění – ať už jde o výtvarnou stránku komiksového zpracování příběhu, nebo o práci s poezií, která pomůže žákům nenásilně vyjádřit někdy obtížně sdělitelné pocity. Dílna citlivým způsobem pracuje s kapitolou Ohromný kotouč slunce z komiksové knihy Ještě jsme ve válce.

Díky příběhu Anny F. si žáci připomenou pojmy týkající se holokaustu a na základě znalostí klíčových událostí 2. světové války se pokusí sami sestavit příběh židovské rodiny. Ten pak porovnávají se skutečností. Prostor dostane i vlastní tvorba, žáci přebásní Annin příběh, a vyzkouší si tak atraktivní žánr blackout poetry. Lekci lze využít k otevření či naopak shrnutí tématu holokaustu v běžném vyučování.

Dílna se realizuje v programu Zoom a je vhodné mít dobré připojení a počítač s mikrofonem, případně kamerou. Trvá 2 vyučovací hodiny (90 min).

Ukázka metody tzv. blackout poetry, se kterou v dílně pracujeme:

• pro žáky 8. - 9. ročníků základních škol a studenty středních škol
  • na platformě Zoom