Doma a jinde

Účastníci prožijí postupnou proměnu společenské atmosféry třicátých let v Československu. Jak se jejím vlivem mění život mladé dívky Evy, jaké možnosti se před ní otvírají v době, kdy se ve své vlasti už necítí bezpečně? Okamžik zásadního životního rozhodnutí se blíží. Workshop v dobových reáliích ukáže principy fungování zastupitelské demokracie, ale i vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti. Představuje fenomén uprchlictví z pohledu jednotlivce zasaženého velkými dějinami.

Zážitkový workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol v dobových reáliích ukazuje principy fungování zastupitelské demokracie, ale i vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti. Představuje fenomém uprchlictví z pohledu jednotlivce zasaženého velkými dějinami.

Cíle workshopu:

• seznámení se atraktivní a interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní problematikou;
  • rozvíjení sociální a emoční inteligence účastníků (pomocí vciťování se do motivací postav workshopu);
  • rozvoj kritického myšlení účastníků;
  • výchova k toleranci a porozumění;
  • rozvoj komunikačních a argumentačních dovedností účastníků a jejich schopnosti kriticky myslet;
  • prevence sociálně-patologických jevů (xenofobních a rasistických postojů);
  • přispění ke zlepšení klimatu tříd.

• Pro koho: 8. a 9. ročník ZŠ
  • Délka programu: 5 vyučovacích hodin
  • Téma: antisemistismus, první republika a začátek války