Výuka on-line

Současné Bělorusko

Besedy pro školy

Beseda s běloruskou aktivistkou a odborníci na lidská práva Marinou Puzdrovou.

Beseda s ruskou novinářkou Marinou Dobuševou o tom, jak probíhala Říjnová revoluce v Ruské říši a jaký politický režim byl nastolen v SSSR.

Ukrajinský boj za svobodu

Besedy pro školy

Beseda s publicistou Martinem Ocknechtem o současné i minulé situaci na Ukrajině.

Ke dni válečných veteránů uvedeme nový kinopříběh, který představí na pozadí dobrodružného příběhu pana Jiránka válečnou anabázi tisíců Čechoslováků.

Jak různí lidé vnímali sametovou revoluci? Jaká byla cesta k listopadu 1989 pro studentské vůdce, člena KSČ nebo příslušníka Státní bezpečnosti? Čtyři pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a společně vyprávějí čtyři příběhy revoluce. Komponovaný program pro studenty středních škol v online i prezenční variantě

Odsunuté děti

Kinopříběhy

Jak prožívaly německé děti v Československu konec války? Měly kam chodit do škol, co jíst, s čím si hrát? Čeho se bály? Co si braly s sebou do sběrných táborů? Co je čekalo v rozbombardovaném Německu? Němečtí pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a vyprávějí příběh svého odsunu z Československa. Komponovaný program i v online variantě.

Příběhy podél hranice

Kinopříběhy

Kinopříběhy vysvětlí prostřednictvím osobních vzpomínek, jak se proměnilo národnostní složení obyvatel pohraničí po poválečném vysídlení osob německé národnosti. Komponovaný program uvedeme i v online variantě.

Slibuji na svou čest online

Zážitkové workshopy

Začátkem roku 1940 Hitler triumfálně kráčí Evropou, ale válečné strasti ke členům skautského oddílu, který funguje na území protektorátu, moc nedoléhají. Všichni se už nemůžou dočkat, až začnou prázdniny. Odjíždějí totiž společně na skautský tábor, na který se už několik měsíců důkladně připravují. Jaké zkoušky na ně čekají?

Tak tohle neprojde online

Zážitkové workshopy

Zážitkový workshop z prostředí tvůrců nelegálního samizdatu z osmdesátých let jsme adaptovali na on-line formu. Na účastníky čeká akce a dobrodružství, kreativní aktivity i trochu šedé atmosféry osmdesátých let i adrenalin z protistátní činnosti. Účastníci jsou motivováni pracovat s autentickými dobovými texty, čímž rozvíjí svou čtenářskou gramotnost.

Čtenářská dílna, adaptovaná na online formu, představuje citlivě nelehké téma holokaustu skrze komiksově zpracovaný příběh pamětnice Anny.

Během online programu se děti interaktivní formou seznámí se základy konceptu lidských práv prostřednictvím příběhů pamětníků totalit dvacátého století.

Dokumentaristou z domova

Výukové weby

Webový manuál, který vaše žáky a studenty krok za krokem provede natáčením a zpracováním vzpomínek pamětníků při distanční formě vzdělávání. Program existuje ve variantě pro první a druhý stupeň základních škol a pro střední školy.

Vzpomínky pamětníků na konec druhé světové války jsou nově na speciální webové stránce: klipy, krátké filmy a on-line expozice.