Za ruce se vezmeme

Všechno jde, když se chce, za ruce se vezmeme, a na troskách ghetta budeme se smát…“ Úryvkem z tzv. terezínské hymny začíná kinopříběh, který sleduje osudy československých Židů – obětí i přeživších holocaustu.
Tři pamětníci vzpomínají na svou složitou cestu druhou světovou válkou. Od prvních protižidovských nařízení, kterým ještě jako děti téměř nerozuměli, přen transport do terezínského ghetta a následně do Osvětimi, šťastné náhody, díky kterým měli šanci jako jediní ze své rodiny přežít, až po návrat zpět do Československa. Kdy si poprvé uvědomili, že jsou „jiní“? Jak si zvykali na život v ghettu, kam byli odvezeni ze svých domovů? A tušili, kam mizí tisíce jejich spoluvězňů v Osvětimi – Birkenau?
Program vede zkušený lektor, který využívá konkrétní videoukázky pamětníků zaznamenaných na portálu Paměti národa. V závěru je prostor na krátkou diskusi a reflexi.
  • pro žáky 8. - 9. ročníků základních škol a studenty středních škol
  • promítání a diskuse
  • doba trvání: 2 vyučovací hodiny
  • doporučujeme uvedení pro jeden školní kolektiv