Zelený disent

Jaké bylo naše životní prostředí po 2. světové válce? A co s ním udělaly plány a změny během normalizace? Staňte se na chvíli lidmi, kteří mají právo rozhodovat o tom, kudy povede další důležitá dálnice.

Zážitkový workshop zavede účastníky do období normalizace z pohledu pamětníků, kteří se zabývali otázkou životního prostředí. Je rozdělen do tří samostatných bloků, které jsou provázány tématem historie ochrany přírody v ČSSR.

V první části si účastníci nejprve vyberou jednoho z pamětníků, který se podílel na ochraně životního prostředí a za kterého poběží v běhu Paměti národa. Formou orientačního běhu se seznámí s pojmy souvisejícími s tématem ochrany přírody, poznají některé CHKO a Národní parky v ČR.

Ve druhé části jsou účastníci pozváni na festival dokumentárních filmů, ve kterém jim je zážitkovou formou představen životní osud pamětníka, za kterého běželi běh Paměti národa a také historie i současnost výstavby dálnice D8.

Ve třetí části si účastníci zahrají vyjednávací hru dotýkající se výstavby dálnice D8. Na vlastní kůži pocítí, jakou roli v takové situaci hrají ochránci přírody, zadavatelé stavby, stavitelé či občané měst, přes které se výstavba dálnice plánuje.

• Pro koho: střední školy
  • Délka programu: 5 vyučovacích hodin
  • Téma: životní prostředí v době normalizace