Zelený disent

Jaké bylo naše životní prostředí po 2. světové válce? A co s ním udělaly plány a změny během normalizace? Staňte se na chvíli lidmi, kteří mají právo rozhodovat o tom, kudy povede další důležitá dálnice.
Zážitkový workshop zavede účastníky do období normalizace z pohledu pamětníků, kteří se zabývali otázkou životního prostředí. Je rozdělen do tří samostatných bloků, které jsou provázány tématem historie ochrany přírody v ČSSR. Jsou využity výpovědi pamětníků Bedřicha Moldana a Otakara Leiského.
V první se účastníci formou simulovaného orientačního běhu seznámí s pojmy souvisejícími s tématem ochrany přírody, klimatických změn a životního prostředí. Konkrétně půjde o stručný přehled CHKO a NP v ČR (místo a specifika).
Ve druhé části je účastníkům formou zážitkové konference představen příběh Otakara Leiského a Bedřicha Moldana a účastníci se ohlíží za historií i současností výstavby dálnice D1 (naší nejstarší).
Ve třetí části si účastníci zahrají vyjednávací hru dotýkající se výstavby dálnice D8. Na vlastní kůži pocítí, jakou roli v takové situaci hrají ochránci přírody, zadavatelé stavby, stavitelé či občané měst, přes které se výstavba dálnice plánuje.
- pro studenty středních škol
- pro školní třídu
- doba trvání: 4 vyučovací hodiny
- plná cena: 8.000,- za workshop
- dotovaná cena: 100,- Kč na žáka, minimálně 2.000 za workshop