Slibuji na svou čest

Začátkem roku 1940 Hitler triumfálně kráčí Evropou, ale válečné strasti ke členům skautského oddílu, který funguje na území protektorátu, moc nedoléhají. Všichni se už nemůžou dočkat, až začnou prázdniny. Odjíždějí totiž společně na skautský tábor, na který se už několik měsíců důkladně připravují. Jaké zkoušky na ně čekají?

Účastníkům přiblížíme foglarovskou atmosféru prvorepublikového skautského oddílu. Vznik protektorátu a počínající válku v Evropě si mladí skauti moc nepřipouští. Představy totalitní moci o tom, jak má být organizovaná protektorátní mládež, však skautingu nepřejí.

Účastníci dostanou příležitost zamyslet se, jaký význam měla slova svoboda, slib, čest a spravedlnost pro jejich vrstevníky v době protektorátu i jak se k nim vztahují oni sami dnes. Vážné téma představíme hravou formou, přizpůsobenou věku účastníků.

Workshop využívá metody výchovné dramatiky, simulace a hraní rolí, prožitky jsou s účastníky následně reflektovány.

Workshop je inspirován skutečnými příběhy a vyprávěním pamětníků z archivu Paměť národa.

Cíle workshopu:

• seznámení se atraktivní a interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní problematikou;
  • rozvíjení sociální a emoční inteligence účastníků (pomocí vciťování se do motivací postav workshopu);
  • výchova k toleranci a porozumění;
  • rozvoj komunikačních a argumentačních dovedností účastníků a jejich schopnosti kriticky myslet;
  • budování občanských postojů;
  • prevence šikany;
  • přispění ke zlepšení klimatu tříd.

• Pro koho: 4. a 5. ročník ZŠ
  • Téma: Druhá světová válka, skauting