Přehled on-line zdrojů a webů. Novinka! Některé workshopy a kinopříběhy jsme nově adaptovali na on-line formu.

On-line výuka

My jsme to nevzdali

Online učebnice na myjsmetonevzdali.cz přibližuje fenomény druhé poloviny 20. století skrze vzpomínky pamětníků. Do svých hodin můžete využít stovky archivních fotografií a dokumentů, dobových záznamů z rozhlasu a krátkých videoklipů s vyprávěním pamětníků. Materiály jsou přehledně řazeny do tematických kapitol. K jednotlivým tématům si můžete stáhnout také pracovní a metodické listy. Vhodné pro online výuku.

Den válečných veteránů – Návrat domů Břetislava Jiránka

Ke dni válečných veteránů uvedeme nový kinopříběh, který představí na pozadí dobrodružného příběhu pana Jiránka válečnou anabázi tisíců Čechoslováků. Kinopříběh uvedeme online ve vaší škole po celý listopad zdarma.

Čtyři příběhy revoluce

Jak různí lidé vnímali sametovou revoluci? Jaká byla cesta k listopadu 1989 pro studentské vůdce, člena KSČ nebo příslušníka Státní bezpečnosti? Čtyři pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a společně vyprávějí čtyři příběhy revoluce. Komponovaný program pro studenty středních škol v online i prezenční variantě

Tak tohle neprojde online

Zážitkový workshop z prostředí tvůrců nelegálního samizdatu z osmdesátých let jsme adaptovali na on-line formu. Na účastníky čeká akce a dobrodružství, kreativní aktivity i trochu šedé atmosféry osmdesátých let i adrenalin z protistátní činnosti. Účastníci jsou motivováni pracovat s autentickými dobovými texty, čímž rozvíjí svou čtenářskou gramotnost.

Dokumentaristou z domova

Webový manuál, který vaše žáky a studenty krok za krokem provede natáčením a zpracováním vzpomínek pamětníků při distanční formě vzdělávání. Program existuje ve variantě pro první a druhý stupeň základních škol a pro střední školy.

Odsunuté děti

Jak prožívaly německé děti v Československu konec války? Měly kam chodit do škol, co jíst, s čím si hrát? Čeho se bály? Co si braly s sebou do sběrných táborů? Co je čekalo v rozbombardovaném Německu? Němečtí pamětníci vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a vyprávějí příběh svého odsunu z Československa. Komponovaný program i v online variantě.

Příběhy podél hranice

Kinopříběhy vysvětlí prostřednictvím osobních vzpomínek, jak se proměnilo národnostní složení obyvatel pohraničí po poválečném vysídlení osob německé národnosti. Komponovaný program uvedeme i v online variantě.

On-line kinopříběhy

Kinopříběhy online jsou novým formátem vzdělávacího programu z dílny Paměti národa a jsou inspirovány známým rozhlasovým pořadem Příběhy 20. století. Krátká videa vzpomínek pamětníků promítne žákům a studentům přes online platformu lektor, který je zároveň doprovodí vysvětlujícím a doplňujícím komentářem.

Google Arts & Culture

Tato platforma je domovem miliónů artefaktů a uměleckých děl, od pravěku až po současnost, kterými do databáze přispívají galerie, muzea a kulturní instituce po celém světě.

On-line výstava 1945

Vzpomínky pamětníků na konec druhé světové války jsou nově na speciální webové stránce 1945.pametnaroda.cz. Pětasedmdesát let staré příběhy tam umístila obecně prospěšná organizace Post Bellum. Využila svou rozsáhlou sbírku Paměť národa a vybrala z ní nejen vyprávění přímých účastníků války, ale také audio-klipy, krátké filmy a on-line expozice.