Během půldenních workshopů se vaše třída přesune v čase třeba do doby vzniku Československa, protektorátu, padesátých, šedesátých či osmdesátých let.

Kinopříběhy jsou novým formátem vzdělávacího programu z dílny Paměti národa.

Několikaměsíční projekt pro žáky posledních ročníků základních škol.

Online učebnice na myjsmetonevzdali.cz přibližuje fenomény druhé poloviny 20. století skrze vzpomínky pamětníků. Vhodné pro online výuku. 

Žáci a studenti hledají pamětníka, učí se s ním vést rozhovor, zjišťují si historické souvislosti, natočí pamětníkův příběh na kameru a diktafon a pak jej zpracují do audiovizuální podoby.

Webový manuál, který vaše žáky a studenty krok za krokem provede natáčením a zpracováním vzpomínek pamětníků při distanční formě vzdělávání. Program existuje ve variantě pro první a druhý stupeň základních škol a pro střední školy.

Připravujeme!

Na divadelních kroužcích děti a mladí lidé společně hledají a vypráví příběhy, jež zachycují důležité momenty moderní historie a jsou uchovány ve sbírce Paměť národa.

Kalendář

 • 16 červen
  Park u městské radnice
  16:00–18:00

  Příběhy našich sousedů z Jihlavy – závěrečná prezentace

  Podívejte se, jak si žáci z Jihlavy poradili s dokumentací příběhů pamětníků ze svého okolí. V rámci projektu Příběhy našich sousedů se zúčastnili workshopů, setkávali se s pamětníky a půl roku pracovali na finálním výstupu, se kterým vás seznámí ve středu 16. června 2021 od 16:00. Pro více informací sledujte Facebookovou stránku Příběhy našich sousedů.

 • 16 červen
  náměstí Interbrigády, Praha
  16:00

  Nikogda ně zabuděm! – komentovaná prohlídka výstavy

  V rámci mezinárodního projektu The Price of Freedom and Democracy pořádáme pro děti z divadelních kroužků Paměti národa prohlídku výstavy Nikdy nezapomeneme, která prostřednictvím příběhů pamětníků připomíná čtyřicetileté období komunistické totality v Československu. Výstavou děti provede přímo její kurátor Michal Šmíd.

 • 17 červen
  online
  16:00–17:00

  Příběhy našich sousedů z Poděbradska – závěrečná prezentace

  Podívejte se, jak si žáci z Poděbradska poradili s dokumentací příběhů pamětníků ze svého okolí. V rámci projektu Příběhy našich sousedů se zúčastnili workshopů, setkávali se s pamětníky a půl roku pracovali na finálním výstupu, se kterým vás seznámí ve čtvrtek 17. června 2021 od 16:00. Pro více informací sledujte Facebookovou stránku Příběhy našich sousedů.

Gymnázium Paměti národa